Aktualności
Witaj w Borówkowym Blogu – naszym miejscu pełnym pasji, wiedzy i radości! Odkryj z nami inspirujące artykuły, praktyczne porady oraz ekscytujące relacje z naszych wydarzeń.
Grupa rówieśnicza – jak wpływa na rozwój dziecka?
6 marca, 2025
Ciocia Borówka
Witaj w Borówce!

Na etapie do 3. roku życia, dzieci nie potrzebują towarzystwa rówieśników w sposób, w jaki możemy to rozumieć u starszych dzieci. Maluchy w tym wieku bawią się obok siebie, a niekoniecznie razem. W praktyce oznacza to, że dwójka dzieci może np. bawić się klockami, siedząc obok siebie, co może dawać mylne wrażenie wspólnej zabawy. Taki rodzaj interakcji nazywany jest zabawą równoległą. W tej formie dzieci używają tych samych zabawek, ale nie współpracują i nie wchodzą w bezpośrednie interakcje. Dzieci wciąż są skoncentrowane na swojej zabawie, co może jednak prowadzić do ich wzajemnego obserwowania i naśladowania zachowań innych dzieci.
Warto również zauważyć, że na początkowych etapach życia, dzieci przejawiają nastawienie orientacyjno-badawcze wobec swoich rówieśników. Mogą interesować się innymi dziećmi, dotykając je, ciągnąc za włosy, ręce, ubrania, a nawet popychając czy gryząc. Tego rodzaju zachowania są naturalnym procesem poznawczym, a nie przejawem agresji czy złej woli.
Na co może wpływać grupa rówieśnicza w żłobku?
- Powielanie zachowań Dzieci uczą się poprzez naśladowanie, nie tylko zachowań dorosłych, ale także swoich rówieśników. To, co widzą, ma większą szansę na powtórzenie – zarówno pozytywne, jak i negatywne zachowania.
- Samodzielność Żłobek to czas, kiedy dzieci uczą się samodzielności. Codzienne czynności, jak mycie rąk, jedzenie, ubieranie się czy korzystanie z toalety, stają się okazją do rozwoju tych umiejętności. Pod okiem opiekuna, dzieci uczą się stopniowo, jak być bardziej samodzielne.
- Czekanie na swoją kolej W grupie dzieci uczą się cierpliwości i czekania na swoją kolej. Taki proces odbywa się naturalnie w trakcie wspólnych aktywności, takich jak zabawa w grupie, posiłki czy przygotowania do drzemki.
Ostatnie wpisy
9 stycznia, 2025
4 marca, 2025
16 stycznia, 2025
Kategorie
Zajęcia dodatkowe
Ogłoszenia
Wydarzenia
Zabawa
Tagi
Edukacja
Zabawa
Rozwój
Sensoryka
Opieka
Aplikacja